----------------------------------- Tzitzicat 03 Dec 2019 09:33 Functionalitate Hyperion Zoom Mark IV + camera compacta ----------------------------------- Buna ziua Am cumparat de curand ocularul din titlu Montat pe un refractor 90/1000...isi face treaba Incercand sa il utilizez si ca un obiectiv fotografic....au inceput problemele Am folosit o camera compacta veche (Fuji Finepix S5700, apertura 3.5-13.6, f 38-380) + inele adaptoare Rezultate: - nu focalizeaza - fara zoom-ul camerei se vede.....interiorul obiectivului, iar la capat ceva foarte vag ...cam cat o fisa de 10 bani, imagine rasturnata - folosind zoom-ul camerei doar se mareste putin banutul de 10 bani, fara focalizare Am pus camera in focalizatorul lunetei (inel adaptor) Aceiasi imagine ...interiorul lunetei + banutul de 10 bani Singura modalitate prin care am reusit o oarecare focalizare a fost prin interpunerea intre camera si focalizator a unui barlow 2x Cu zoom-ul camerei la maxim focalizeaza...tot cam un punct de diametrul unei fise de 10 bani Nu inteleg unde gresesc Am incercat sa pun si un prelungitor T2 de 40mm intre Barlow si camera Nimic in plus Poate s-a lovit cineva de situatia asta Multumesc