----------------------------------- jimao22 23 Noi 2019 20:09 ----------------------------------- Legat de automatism stiu ca unele strunguri au miscarea de alezare (taiere) programabila sau manuala. (....) Am mai vazut la unele strunguri grile gradate pentru controlul pozitionarii si al miscarii, probabil ca se pot atasa ca accesorii. Alezarea nu este taiere, baieti. Macar cercetati pe internet, daca tot vorbiti despre ceva despre care se vede ca nu aveti habar. Nu e rau ca va intereseaza, dar parca e aiurea sa te bagi in discutie doar ca sa te afli acolo. ALEZAREA = "Operație de lărgire și adîncire prin așchiere a interiorului unui cilindru de mașină (sau a unei găuri cilindrice sau conice făcute într-o piesă de metal) la dimensiunile cerute." LA DIMENSIUNILE CERUTE. Un alezor este o scula care aduce cu un spiral, doar ca nu are canalele elicoidale ci sunt niste lamele paralele cu generatoarea, foarte dure si extrem de bine calibrate, astfel incat dupa gaurire,introducerea in gaura respectiva a unui alezor si prin alezare, se obtin gauri cu precizii extrem de mari. Probabil ca se poate face si pe strung operatia asta, dar nu stiu eu cum. Despre ce grile gradate se vorbeste acolo si care pot fi cumparate ca si accesorii???