----------------------------------- tudor 19 Noi 2019 12:28 ----------------------------------- Cam toate binoclurile porro care mi-au trecut prin maini aveau strat antireflex pe prisme. Insa au fost si cateva exceptii, acestea facand parte din generatii mai vechi sau din clase foarte ieftine. Iata cateva nuante de coating pe care le-am vazut pe prismele diferitelor modele porro pe care le-am notat de fiecare data cand studiez un binoclu: Lacerta 10x50: albastru pal Eschembach Ww 8X30: galben pal Pentax SP WP 12X50: verde Pentax SP WP 10X50: verde Swarovski 7x42: mov/albastru Fujinon FMTR-SX 10x50: mov/indigo Delta Extreme ED 10x50: verde/albastrui Bineinteles ca cel mai mult conteaza numarul de straturi si calitatea acestora! Dar mie mi-a placut sa consemnez si sa fotografiez culoarea straturilor antireflex de pe elementele optice, unele fiind extraordinar de frumoase, asta pe langa calitatea lor optica de baza! Ca o paranteza, de exemplu am un obiectiv foto mai vechi care are un antireflex extraordinar de culoarea mierii aurii, ca de rasina de brad. Frumosul obiectiv contine Thorium si este radioactiv!!