----------------------------------- jimao22 02 Noi 2019 16:10 ----------------------------------- Aseara am avut o intalnire foarte frumoasa cu multi din prietenii astronomi de aici ( de pe forum) si de aiurea la Runcu Stone. In pofida prognozei - nu foarte prietenoasa - vremea a fost excelenta pana pe la 2 noaptea. O multime de telescoape au fost prezente, asa cum se vede in poza de mai jos. Am profitat de vremea frumoasa si am facut niste poze cu camera mea planetara (ASI 174) la Pleiade (inca in lucru) si am folosit noua camera deep-sky a lui Gabriel Corban , un ASI 1600 cu un filtru Halpha ASTRONOMIC, la M42 - Nebuloasa din Orion. Telescopul folosit este cel dedicat monturii mele DIY - si anume OMEGON-ul de 66 mm cu focala de 400 mm. Scopul - in principal -a fost sa vedem cum merge camera lui Gabi. Am facut 25 de expuneri de 60 de secunde la temperatura senzorului de -15 grade Celsius, din care 19 au ramas valabile pentru procesare. Am facut calibrare cu dark si bias si stack in Maxim si apoi reducerea zgomotului si deconvolutie - in Pixinsight. Imaginea finala o vedeti aici.