----------------------------------- saiph 25 Oct 2019 00:23 ----------------------------------- Si am mai stat, m-am mai gandit, m-am saturat sa ma tot aplec atat, sa fac matanii in fata marelui roi globular, sau marii nebuloase sau galaxii (care-or fi ele), asa ca am zis ca trebuie sa inalt un pic monturica asta, ca... acus-acus "winter is coming" si parca ma vad intepenit de mijloc in timp ce ma delectez cu alta mare "cucoana" a cerului de iarna (M42) :D Drept pt care, sa fie pier, zic. Materialul de baza e o teava de PVC dur, folosit initial ca izolatie pt cablurile electrice de tensiune mare (nu cred ca e chiar pt HV, mai degraba MV as zice, dar cine poate sti). Are o rezistenta mecanica la compresiune si incovoiere mult mai buna decat tevile pt apa. Am taiat vreo 8" din cei 2m initiali, i-am indreptat fetele taiate, apoi i-am dat la facut niste dopuri/conectori (noroc ca partea de jos a capului monturii e compusa din elemente detasabile) si.. voila :) Gauri, filete, suruburi si seibi dupa gust, cat sa nu mai am vreun stress (nici o data nu sunt prea multe suruburi :lol:) si parca altfel se vede cerul de la 1.6m, dom'le.. Bine, trebuie sa-i fac intr-o seara proba live, azi ar fi fost la fix cerul, nu e nici ceata (pardon - nu a fost, ca pare sa se instaleze iar, usor), dar.. nu m-am sincronizat. Vrusesem sa-l fac gigea, frumos, alb, ca sa rimeze cu montura, dar.. n-a fost sa fie; eroare de incompetent user :) Asa ca l-am despuiat de auto-colantul glossy, l-am smirgheluit pana la finete si ala e, merge si-asa. Poate daca as gasi pe undeva autocolant negru lucios perlat, sa rimeze cu Makul.. ? gen "pimp my pier" :lol: