----------------------------------- starbuck 17 Sep 2019 17:37 ----------------------------------- Eu ma astept la un asemenea seeing in desert sau la peste 1500m altitudune. RGB are in mod clar castig de rezolutie, in special in zona R de la marginea spectrului unde propagarea turbulentelor in spectrul azotului dominant din atmosfera (aflat in zona spectrala B) este cea mai slaba. Filtrul IR are o rezolutie usor mai mica (dar foarte putin sesizabila) din cauza lungimii de unda mari a luminii IR propagate si a interferentei cu materialul si acoperirea filtrului. Oricum pierderea de claritate este mult mai mica decat cea cauzata de un seeing slab. Eu intentionez sa cumpar un filtru IR 685 tocmai ca sa pot aborda mai bine atmosfera urbana unde imi desfasor actualmente cea mai mare parte a observatiilor. Am deja un filtru IR 805 dar este nepotrivit pentru apertura actuala de 150mm, l-am cumparat cu intentia de a lua si un newtonian de 300mm F/5 dar n-a mai fost sa fie. Oricum pentru aperturi sub 150mm numai filtrele IR 685 si 742 se pot folosi eficient.