----------------------------------- tudor 09 Iul 2019 21:40 ----------------------------------- In noaptea 8 spre 9 iulie, din Bucurestiul luminos, de pe balcon si de dupa o tufa de trandafir japonez si cateva rufe drept paravan de lumina, am incercat si eu limitele micului binoclu Leica 10x25 BCA. Am inceput cu M81 dar fara succes, galaxia am vazut-o cu vedere indirecta doar cu Zeiss Conquest HD 10x42. Asa ca m-am mutat (cu tot cu sezlong) spre Casiopea. Aici micul binoclu a avut mai mult succes si mi-a aratat foarte bine roiul M103 prezentand o mica nebulozitate. In schimb roiul invecinat Ngc663 l-am vazut doar cu vedere indirecta. Apoi am coborat spre Roiul Dublu Perseu pe care-l l-am vazut destul de bogat in stele. Dar in drum spre acest roi m-am oprit si la roiul Stock 2 Muscleman Cluster care avea multe stele, dar per total stelele fiind mai palide decat cele din Perseu. Iar din roiul deschis Bufnita nu se vedeau decat ochii bufnitei. Acestea au fost testele noptii pentru micul instrument.