----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Iul 2019 15:25 ----------------------------------- Multumesc lui saiph si lui Tudor pentru comentariile care mi-au mers la inima ! Nu am avut timp sa-i raspund mai in detaliu lui valy , vedem din valoarea actualizata a celor 43 franci - cat costa luneta Trambouze in 1900 - ca instrumentele astronomice erau ingrozitor de scumpe in acea vreme. Aseara ,cerul a fost acoperit de nori la Arad. Uneori ,ici si colo ,se mai subtiau dar fara a lasa sa se vada petece de cer senin. Deoarece pe inserate am verificat starea colimarii micului meu reflector ''Optus'' 76x700mm si am gasit totul aproape in regula , am incercat sa vad ''ceva'' cu el ,in acele conditii vitrege. Am folosit un Kellner de 25mm pentru 28x si un Plossl de 10mm pentru 70x. Am prins mai multe intervale in care ,pe durata a cateva zeci se secunde ,s-a vazut binisor relieful selenar. Antares ,vazut pe catifeaua gri-albastruie a cerului noros a fost indescriptibil de frumos ,un adevarat briliant rubiniu,aruncand in ocular scantei roze ,ruginii ,rosiatice... Beta Sco a fost frumos rezolvata. La steaua multipla Epsilon 1-2 Lyr s-au vazut discurile Airy ale perechii mai largi ,celalalta abia se zarea. Zeta Lyr a fost bine rezolvata. Delta Lyr cea oranj n-a fost singura ci a avut doi,trei insotitori dar ,daca acestea au fost stele ale roiului Stephen 1 sau nu,nu pot sa spun. Am incheiat cu Jupiter la care ,chiar si in aceste conditii , se vedeau cele doua benzi euatoriale,cu cea nordica mult mai intensa si cu satelitii galileeni vizibili doi cate doi la Est si la Vest. Mircea