----------------------------------- saiph 19 Iun 2019 08:43 ----------------------------------- Daca-mi este permisa interventia, am avut lentile in stare similara si la fel am crezut in ultima instanta ca este afectat stratul antireflex, dar dupa ce am epuizat toate solutile "soft" de curatare, crezand ca este doar o mizerie mai incapatanata, am zis "fie ce-o fi" si am aplicat diluant pe laveta. Se pare ca erau pete de vaselina pe sticla, iar aia nu se duce cu una cu doua.. Vreau sa spun ca lucea lentila dupa aceea de zici ca atunci a iesit pe poarta fabricii :) Mai este un extract pe baza de benzen ce mai poate fi folosit (pe aici se gaseste sub denumirea benzyna ekstrakcyjna, ceva mai light decat diluantul), cu la fel de bune rezultate. A nu se intelege ca incurajez astfel de practici riscante - am apelat la aceasta solutie ca ultima scapare si neavand prea mari pretentii de la respectivele lentile, insa dupa ce m-am convins ca stratul AR nu a avut de suferit, am repetat figura si cu alta ocazie si acelasi rezultat pozitiv l-am obtinut. Insa daca stratul AR este depus la rece, s-ar putea sa regreti decizia daca optezi pt diluant :lol: