----------------------------------- raffaelm 18 Iun 2019 21:31 ----------------------------------- Am incercat azi sa sterg lentila conform instructiunilor, dar nu s-a sters deloc, am realizat ca de fapt acele mici pete ca niste urme uscate de stropi sunt de fapt pe exterior nu pe interior, si nu se sterg absolut deloc. Sa se fi patat stratul antireflex in cazul in care acesta e la exteriorul acelei prime lentile de la ocular? Solutia de curatare a fost una cu spray si cu laveta gen piele caprioara, sintetica, asa e pachetul...super touch screen cleaner. Daca sunteti siguri ca exista ceva care chiar face minuni si sterge perfect, respectiv curata acele pete, va rog sa-mi recomandati. Alta remarca, zona pe care a stat acel o-ring, deci marginea lentilei, era perfect transparenta, practic in afara acelei zone totul e mai colorat un pic spre galbui, dar si petele, mici stropi uscati, in soare se vad de culori diferite, predominant lila, roz....Ma gandesc ca daca lentila ar fi fost tratata cu ceva, o faceau ca si componenta, doar nu o tratau montata pe ocular, cu o-ringul tasat pe ea, etc. Deci cel mai probabil acel strat exterior al primei lentile de la ocular este de fapt un fel de amprenta a timpului...din 77 pana azi sunt ceva ani... Precizez ca respectivele pete se vad foarte vag, nu sunt deranjante decat daca privesti de exemplu niste nori, abia atunci se vede imaginea putin blurata pe alocuri din cauza lor