----------------------------------- topacid 04 Apr 2019 16:54 M65 M66 NGC3628 ----------------------------------- Am dat o fugă la Cârțișoara și într-una dintre seri am avut timp să-i trag tripletei o poză, este prima imagine a mea a obiectului. Sunt 19x300s pentru L și 7x300s pentru fiecare canal de culoare. Asta înseamnă 3h20m de expunere. A fost și ceva ceață și s-a simțit mai ales la lipsa definiței acelei fâșii din NGC3682, mai ales că eram la munte. E niște noise reduction pe RGB ul combinat și tot e foarte puțină informație pe culoare. Se simte când saturezi. De fapt sunt mai multe bube și la achiziție și la procesare. Pe L nu am avut timp de deconvoluție, e editat foarte rapid. No NR pe L sau LRGB combinat. Iar pentru stele am uitat să trag scurtele de 60 și 30s. Focusul a fost un pic off pe R, nu am focuser automat și am adormit în mașină după o zi de săpat pământul pentru că genul programului nu a fost doar astronomia. În configurația curentă pe TSA sunt aproximativ parfocale LBG, pe care le trag în ordinea asta, iar înainte de R trebuie refocusat. Montura a mers mai prost pentru că avusesem oameni interesați la vizual la telescop și să echilibrez iar pentru foto însemna să refac alinierea și am lăsat-o să tragă fix cum era. A fost un weekend mai degrabă de plimbare în care pe lângă copil și câine, intră și setupul. Recomand direct full size aici, pe față așa, să se vadă toate bubele, : )) https://ibb.co/zmfgcS8, se văd Cer senin tuturor!