----------------------------------- jimao22 07 Feb 2019 20:17 ----------------------------------- Astazi am continuat asa ca am luat patrati de 60x60 la 3 metri pentru structura de lemn ce urmeaza a fi facuta, coltari metalici, suruburi, niste polistiren extrudat de 2 cm grosime ca sa fac ruperea de umezeala intre grinzile de lemn ce vor sta pe placa si placa de beton in sine si am comandat si luat deja profilele de tabla "Z" ce au rol sa fie sorturi care sa opreasca apa de a intra inauntru. Poze yoc si azi, dar promit ca maine dimineata voi face, fiindca treaba a inaintat destul de mult in cursul acestei zile. Maine am sa continui cu structura de lemn care va trebui sa se ridice deja. Costuri pana acum: - plata oameni care au turnat placa - inca nu stiu, prietenul a evitat sa imi spuna deocamdata - balastru pentru placa - 100 lei - ciment pentru placa (6 sacii) - 120 lei - caramizi fundatie - 0 (le aveam de mult, ramase de pe la constructia casei) - patrati de lemn - 209 lei - tabla ambutisata - 198 lei - vopsea pentru impermebilizat grinzile de lemn - 38 lei (mai aveam cateva cutii incepute acasa) - polistiren extrudat - 38 lei - mortar pentru zidit caramizile - 15 lei - coltari, suruburi de montaj, holz-suruburi, disc de flex pentru beton, disc de flex pentru inox (subtiri) - 150 lei Nu cred ca am uitat ceva. Cred ca aceasta a doua lucrare legata de observator o sa ma coste ceva mai mult decat observatorul, la care am avut parte de multa bafta si mult ajutor din partea prietenilor. Dar abia astept rezultatul final!...