----------------------------------- Mera Petru 07 Feb 2019 14:13 Dobson 254/1200 - accesorii necesare ----------------------------------- Buna ziua grup. Si eu de putin timp mi-am comandat un Dobson skywatcher 254/1200 si sunt cam nerabdator sa-l probez si sa ma conving singur despre ce poate, vazant net comentari foarte bune despre el sí vídeo-uri pe youtube cu luna, planete, etc.. +un pret destul de bun care ma facut sa aleg acest telescop. De moment nu mi-a ajuns si nu va pot spune prea multe despre el. Locuiesc la casa ceia ce nu ma deranjeaza deloc marimea, sau greutatea lui. Ma adresez persoanelor care il are deja sau celor mai experimentati pentru a ma ajuta cu sfatuti despre el sí ce lentile, barlow, imbunatatiri i sar potrivi. Cauta ceva bun si de calitate, :P .. sa zicem ca nu ar conta pretul, doar sa fie de buna calitate si sa faca diferenta. Multumesc si o zi buna 8) Am ales acest delescop si cu montura Dobson pentru ca un telescop 254/1200 cu aceasta putere sa zicem, cu o montura motorizata, sare de 2000 e in sus 😀😀, si am decis ca incepator sa fie ceva mai simplu si mai ieftin, sa vedem daca imi place :lol: