----------------------------------- tudor 03 Feb 2019 15:19 ----------------------------------- Pai asta am zis si eu: Dupa cum afirma producatorul, binoclul are probabil 93% transmisie (in centrul spectrului vizual sau in extreme, nu se specifica) Allbinos da transmisia pentru zona de centru a spectrului vizual uman(verde/galbui 550nm). Dar allbinos (sau varianta in poloneza optyczne) inca nu are un review propriu zis pentru seria aceasta de binocluri Delta Titanium HD, ca sa vedem unde este "varful" transmisiei de 93%. Un indiciu ar putea fi tenta de culoare predominanta si lucrul asta ne-ar putea spune Dbird, cu toate ca am inteles ca instrumentul reda albul foarte curat. Dar totusi trebuie sa fie o "foarte, foarte, foarte" mica :) virare catre o nuanta, dar de care iti dai seama comparativ cu alte binocluri, si testul sa fie preferabil facut pe suprafete cu zapada cat mai intinse. Daca redarea culorii alb este buna atunci este mai greu de zis fara masuratori exacte cu aparate speciale unde este acest "varf"; Eu fara o masuratoare propriu zisa as pune ramasag ca 93% sunt atinsi undeva in extrema de rosu a spectrului undeva intre 600nm si 700nm. Estimarea o fac probabilistic, bazata pe graficele de transmisie a altor binocluri, dar poate fi foarte bine in centru 550nm, sau chiar si in partea de albastru 400nm, dar "varful" la 400nm ar fi rar la binocluri dar nu imposibil). Dar mai conteaza, pe langa "varf", ca acest grafic al transmisiei luminii sa fie si cat mai uniform, si dupa cum a zis Dbird ca binoclul are redarea culorii alb corecta, inseamna ca e de bine :D