----------------------------------- dragos.n 11 Dec 2018 16:08 ----------------------------------- Eu nu sunt fizician, dar cred ca atunci cand vrei sa faci stiinta, iei afirmatiile facute de un individ, oricare ar fi el, si le analizezi stiintific. Spre exemplu: Ce spune despre ecuatia aceea a lui Max Planck, cea care sustine ca reflectivitatea unui material este egala cu reflectivitatea oricarui alt material, este adevarat sau fals? Dupa parerea mea, acea ecuatie, daca e asa, e una din cele mai mari prostii auzite vreodata. Sau: Un gaz nu poate emite un spectru continuu. Habar nu am. dar banuiesc ca pe undeva pe lumea asta s-or fi facut experimente, si se cunosc rezultatele. Ce ne spun aceste rezultate? Sau: Coroana solara, adica atmosfera Soarelui, este un vid foarte inaintat, sau este, la fel ca atmosfera multor planete, un gaz destul de dens, incat sa produca refractie? Asa cred ca se face stiinta, din ce stiu eu. Pentru ca toata istoria stiintei este de fapt istoria unor oameni care au venit cu idei diferite de curentul la moda, si dupa ani, uneori zeci de ani, stiinta experimentala le-a dat dreptate. Si in general, a fi in pas cu ''moda in stiinta'' o fi bine pentru cariera, pentru buzunar, dar pentru fenomenul cunoasterii stiintifice nu cred ca e bine. Sa ne aducem aminte ce spunea Einstein despre genii: Un geniu este un ignorant care nu stie ca un anume lucru nu se poate, si il face (rezolva).