----------------------------------- Stille 25 Noi 2018 21:10 ----------------------------------- Da, e acelasi lucru - in principiu, binoclul e sigilat si umplut cu azot sau argon. Daca n-ai vapori de apa in interior, nu are ce sa se condenseze, si cu exteriorul e mult mai usor sa te descurci (au fost nopti in care de pe al meu picura apa - cu niste incalzitoare de maini legate langa obiective am reusit sa continui sa observ, dar situatia ar fi fost cu totul alta daca ar fi trebuit sa-mi bat capul si cu prismele). Asta inseamna, evident, ca nu ai cum sa-l desfaci sa mai surubaresti la el, dar daca e facut solid nici nu ar trebui sa ai nevoie. La 200E gasesti lejer ceva frumos. Daca nu-ti trebuie si pentru pasari, capre negre etc, ramai linistit la 10x50. Nu as merge la ceva mai mare pentru ca devine prea greu de folosit din mana, si de asemenea instrumentele mai mari au tendinta sa ramana acasa, pe cand un 10x50 de 1kg incape lejer in rucsac/poseta/geanta/torpedoul masinii/etc. Deci ia review-urile colegului Dbird pentru categoria asta la puricareala si vezi ce ti-o placea :D In legatura cu gasit seara un loc intunecat - o problema cu apertura mica de binoclu e ca vei fi f sensibil la poluare luminoasa. O sa termini destul de repede chestiile care pot fi vazute bine din interiorul Clujului, sa stii, deci e bine sa-ti gasesti un loc de observatii in afara orasului. Pentru asta recomand cu tarie [url=https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=10&lat=5902038&lon=2604661&layers=B0FFFFTFFFF]Light Pollution Map. Daca ai masina, e usor, o zbughesti unde vezi albastru sau verde pe harta si te-ai scos. Daca nu ai masina (ca mine), cauta o halta de tren la mai putin de 1h distanta - zic tren si nu autobuz pt ca trenul are obiceiul sa opreasca in locuri mai pustii, deci mai putin iluminate. Uitandu-ma la lightpollutionmap si la infofer, Aghiresu imi arata bine - e cam la aceeasi distanta de Cluj cum e Barnova mea de Iasi - dar depinde si de situatia din teren :)