----------------------------------- Cata2 25 Noi 2018 16:42 Cafeneaua lui cata2 ----------------------------------- Hai că am deschis și cafeneaua....printre pasiunile mele de electronică, modelism,pescuit și bucătărie investesc în tehnici de prăjire a cafelei...așa că cine e pasionat de cafeaua naturală este invitatul meu....cu condiția să nu fie fumător...Atenție, n-am afaceri cu cafea/cafenele. Singurele cafenele deschise sunt virtuale și sunt pe acest forum, unul de electronica și unul de modelism...aici fiecare bea ce vrea și fumează ce are ...în rest vorbim despre astronomie. Prima achiziție....să fie ieftină, dar cu renume. Deci un refractar Meade de 80/400, am vrut să fie și pentru astro, dar și pentru observații terestre. Deși l-am achiziționat în perioada black fraierii a sosit relativ foarte repede. La fel de repede am deschis și coletul deși eram la muncă....pffff...în colet era un rucsac travel cu un conținut ușor...na de aici, te-ai zgârcit...ia plastice...Din contră în rucsac era o montură (a se citi trepied că asa îl voi numi de acum în colo) din aluminiu care sincer nu merge nici pentru foto cu smartfon-ul și o lunetă care mie chiar mi-a plăcut. Seara am montato în viteză pentru ca luna era printre nori. A fost greu...luneta se mișca din toate încheieturile, dar cu ocularul de 18mm din dotare am prins o imagine clara și luminoasa a lunii. La fel și cu cel de 6mm dar greu și doar fracțiuni de secunda.Pentru că geanta și trepiedul au fost rechiziționate la viteză de un client pescar pentru a le folosi la un display de sonar, am investit suma primita într-un nou trepied solid sh din târg și un binoclu Bresser model mai vechi.Aseară am prins o fereastră de 10 min în care luna era printre nori. Imagini pe care le-am prins, m-au impresionat prin claritate la ambele oculare.În momentul acesta apar și primele întrebări... ce barlow îmi este bun 2x sau 3x...mie din calcule mi-a ieșit așa...cu cel de 2x pe lângă puterile de mărire 22x si 66x ale ocularelor voi obține 44x și 132x...cu cel de 3x cel de 18mm va fi ca cel de 6mm care la rândul lui va ajunge la maximul teoretic de mărire...Mă mai gândeam la un ocular 9-10mm. Bun. Ceva răspunsuri? Că am întrebări și la Bresser-ul acela.