----------------------------------- dmtr69 03 Noi 2018 17:28 ----------------------------------- Multumesc. M-am gandit mult pana am ales-o pe asta. Cu camera OSC este mai simplu: nu mai trebuie sa schimbi atatea filtre; chiar daca nu reusesc sa trag numarul de cadre pe care mi l-am propus din cauza vremii, tot pot sa scot poza cu ce am (cu filtrele pot sa raman neterminat pana in anul urmator sau mai rau). Senzorul este mare (23.2mm diametru), putin mai mic decat APS-C, QE estimata la peste 75%, mult peste Canon-ul meu, "full well" imens -63700e, este racita cu pana la 35 grade, pixelii de 4,63 microni imi dau o rezolutie buna si cu newtonul (1,27"/px) si cu refractorul (2"/px la 480mm). Tragand linie este ca un DSLR imbunatatit. Desigur tintele care cer banda ingusta merg cu camere monocrom, dar am vazut si incercari cu Ha 12nm cu aceasta camera. Iar o camera CCD monocrom cu senzor asa mare are pretul astronomic. A doua optiune a fost ASI183 mono, cu senzor putin mai mic, dar pixelii mici de 2,4 microni o facea buna numai pentru focale mici. Ca minus ar fi ampglow-ul, destul de mic totusi, care se corecteaza cu dark-uri.