----------------------------------- FlorinC 21 Oct 2018 09:16 Idei pentru marirea incarcarii maxime la un NEQ5 ----------------------------------- Buna, Astept sa imi soseasca o luneta de 150/1200 care are 12kg cu tot cu inelele de prindere. NEQ5-ul Goto pe care il am, duce cam pana in 10kg (dupa carte...). Nu am deocamdata posibilitati sa imi fac un upgrade (multumesc anticipat celor care vor veni cu idei...gen...ia-ti un HEQ-5...HEQ-8...n-am deocamdata posibilitati...vine si Mos Niculae...Mos Craciun...). M-am gandit totusi ca poate as putea cumva sa il "tunez" un pic...asa in punctele esentiale...rulmenti, angrenaje, motoare...contra greutati...bara contra-greutati...ungere...stifturi de prindere... Sunt multumit de montura asa cum este acum, dar cu noul instrument si cu ceva pa langa, aproximez ca incarcarea va fi undeva pe la 14..15kg...mi-e frica sa nu crape ceva care sa imi dea motive sa o inlocuiesc si in consecinta...sa treaca mult timp pana sa pot face observatii (si asa timpul asta nu tine cu noi...). Deci, a incercat cineva asa ceva ? Cum? Idei ? Multumesc anticipat.