----------------------------------- dreammer54 11 Oct 2018 18:15 ----------------------------------- Gata! L-am rezolvat! Velurul meu avea 5 m.lungime si 45 cm.latime. Mie imi trebuia o latime de 56-57 cm., asa ca l-am pus din doua bucati. Prima bucata, cat latimea colii de velur, apoi am completat cu o fasie de vreo 11 cm. (diferenta). M-am incumetat sa fac treaba asta de unul singur. La prima incercare, nu lipisem nici jumatate din latime.si deja aveam niste bule de toata frumusetea. Asa ca am dezlipit-o, am recuperat ce am putut din bucata de velur (aproape jumatete), am.decupat alta bucata din sul si de data asta mi-a iesit. Acum ma bucur ca am fost nevoit sa cumpar mai mult velur decat aveam nevoie (se vinde numai la rola intreaga de unde l-am luat eu). In final, nu am avut decat vreo 2 bule mai mari (asta inseamna vreo 2 cm., sa zicem) pe care n-am reusit nici cum sa le rezolv, oricat am apasat cu mana, cu rigla, cu rola de scame. Asa ca am luat cutter-ul si am factut cate o crestatura in fiecare bula. Acum s-au aranjat frumos. Am decupat velurul pe conturul gaurii de la focuser, iar acum ma duc sa fac si restul de gauri ca sa-l mai pot presa o data, de final. Nu prea am eu rabdare sa-l las pana maine, cum m-a sfatuit dl.Mircea Pteancu, as monta oglinzile si restul in seara asta. Dar cred ca o sa ma linistesc, totusi. Poate imi denumesc telescopul "Nix". Dupa zeita noptii cea intunecate. Ca e mai negru decat pisica neagra noaptea. Si, spre.deosebire de blanita pisicii negre, interiorul telescopului meu nu luceste! Revin cu o recomandare: mi se pare mai usor si mai putin predispus la riscul formarii de bule daca se lipeste din mai multe fasii, sa zicem late de 10 cm. Daca ar fi sa pun velur din nou, asa as incerca.