----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Sep 2018 10:53 ----------------------------------- Florin Iti urez succes ! Aseara tarziu am vrut sa observ mai vechea cunostinta WZ Cas dar m-au impiedicat norii. Dar nu numai norii m-au incurcat... Am pierdut timp si frunzarind ''Celestial Sampler'' a lui Sue French cautand harta pentru gasirea lui WZ Cas. A trebuit sa caut prin carte deoarece nu am gasit WZ Cas in indexul de obiecte. Iata deci o problema de rezolvat. Pot evita cautarea si frunzaritul unei gramezi de carti,harti si atlase atunci cand vreau sa observ stele carbon ? O rezolvare partiala gasiti in atasament. Pentru aceia care au atlasul PSA al lui Roger W. Sinnot iata ce am gasit : JimK de pe Cloudy Nights a compilat o lista a stelelor carbon reprezentate in numitul atlas cu indicarea hartilor in care gasim stelele respective. Initiativa lui JimK este foarte buna si trebuie sa-i multumim deoarece stelele carbon nu sunt trecute in indexul de obiecte al atlasului. Thank you JimK ! Mircea