----------------------------------- saiph 23 Aug 2018 10:52 ----------------------------------- (...)Marte se vede ca o margica portocalie, fara detalii pe suprafata (...). Ce ziceam? :lol: Corectie: la 90x altfel sta treaba. Am mai tunat un pic jucaria aseara si am dus-o in zona de 90-100x (n-as putea spune exact cat, n-am masurat precis, doar am calculat cu datele pe care le-am avut despre focale) cu ocularul Plossl de 7.5mm. Materialul folosit la constructia jucariei fiind plastic, inevitabil apar deviatii de la axa optica principala si detaliile se cam risipesc. Totusi, exista o zona in care colimarea e foarte aproape de spot-on, si rotind tubul din capatul ocularului (pseudo-focuser) in pozitia corecta, incep sa apara clar acele detalii care se lasa prinse mai greu. Astfel, m-am putut convinge, inca o data, ca aceasta lunetica merita un pic mai multa atentie. Jupiter a aratat mai multe benzi (L.E.: mai exact 7 - in seara asta am reusit sa confirm in conditii ceva mai bune) si sateliti mai clari si finuti ca randul trecut, chiar daca l-am prins doar cateva momente pana s-a ascuns dupa blocuri (desi nu sunt gri... lol; poate reusesc diseara sa repet testul cu mai mult succes), Saturn acum avea diviziune in inele si un miiiic mic mic Titan cateva diametre mai la Vest, Luna a prezentat un frumos Clavius, cu 9 cratere vizibile in el (bine, de fapt 5 erau vizibile in el, celelalte 4 fiind pe "buza" craterului mare), iar Marte si-a dezvaluit timid calota si din cand in cand tinea sa-mi demonstreze ca suprafata lui nu e tocmai uniform colorata. Nu am mai luat si imagini, dar experienta vizuala m-a facut sa-mi revizuiesc atitudinea fata de aceste lunetici - tot ce-i sub 6-7cm. Sincer, citeam cu putina reticenta rapoartele de observatii de pe acest topic. Acum m-am convertit si eu :lol: i'm a believer