----------------------------------- zoth 13 Mai 2018 14:00 Sistem vechi de aliniere prisme porro ----------------------------------- De mai bine de un an, poate chiar doi, sesizasem o problema de aliniere optica la batranul meu binoclu Goerz Berlin. Nu am considerat-o niciodata o prioritate asa incat timpul a trecut fara sa ma ocup de ea. Azi am avut muza (sa zic asa) pentru subiectul asta si am luat binoclul la o analiza mai atenta pentru determinarea problemei. Concluzia a fost ca trebuie sa umblu la una din prisme. Am desfacut capacelul din dreptul ocularului stang si am scos la lumina prisma ce trebuia reglata. Reglarea prismelor la acest binoclu se face prin culisare longitudinala intr-un canal frezat, exact sistemul care imi place. La capetele prismelor se afla doua piese ciudate, un fel de potcoave conice care pot culisa cu fata verticala pe interiorul corpului binoclului si cu fata inclinata pe capetele prismelor. Potcoavele imping prismele prin intermediul unor prezoane suficient de lungi (aprox 12mm). Si zona filetata pe care se plimba prezonul este la fel de generoasa, cam tot 12mm. Totul e lucrat in standardul vechi german (zoll-ul vechi diferit de cel actual), filete cu pas rar pentru rezistenta maxima in aluminiu. Sistemul raspunde foarte bine la aliniere, este o adevarata placere sa te joci cu el si este in acelasi timp foarte rezistent la uzura. Pentru edificare pun o imagine cu sistemul. Anul asta la implinirea varstei de 110 ani binoclul a devenit din nou functional 100%. Cer senin!