----------------------------------- tudor 21 Apr 2018 10:26 ----------------------------------- Chiar daca nu se stie exact ce a patit "pacientul" colegului nostru Adrian_D, adica binoclul Celestron 20x80, partea buna este ca a creat o discutie interesanta despre comportarea diferitelor materiale in binocluri. Am intrebat azi si un prieten (care face service-ul unui brand de obiective foto din Romania), ce parere are despre policarbonat (atentie! deci nu plastic simplu). Si dupa cum a sugerat si Micea Pteancu, el a zis ca este cel putin la fel de rezistent la deformari in timp ca metalul. Mi-a zis ca se folosea ceva asemanator chiar la complicatele mecanisme ale aparatelor foto pe film unde si acolo precizia si durabilitatea trebuia sa fie mare. Unde mai pui ca in binoclurile moderne cum ar fi Monarch-ul 5 ED, Zeiss Terra ED si altele, acest policarbonat este armat si cu fibra de sticla. aici este un articol despre polycarbonat https://www.ecnmag.com/article/2013/11/polycarbonate-vs-fiberglass-and-stainless-steel Dar plasticul ordinar la unele binocluri foarte ieftine, eu cred ca in timp, in anumite conditii de depozitare sau la folosiri normale dar dese, poate avea "mici" scapari care pot duce in unele cazuri si la decolimare. Aici, in calitatea materialelor, se afla o buna parte din diferenta de pret. La multi ani tuturor, ca azi 21 aprilie este ziua Astronomiei!