----------------------------------- Dbird 17 Apr 2018 09:30 Re: Service binocluri si alte echipamente optice ----------------------------------- ...Avand intrucatva experienta unor interventii asemanatoare pe alte agregate cu decolimari usoare am umblat pe la suruburi si am rezolvat problema intr-un mod multumitor, cel putin pentru moment. Dupa ceva timp in care n-am mai avut timp de umblat cu el si l-am lasat in repaos, m-am trezit ca a aparut din nou problema de colimare, de data asta intr-un mod diferit (o imagine mai sus decat cealata) si mult mai accentuat. Singura explicatie pe care-o pot gasi e ca in timp plasticul tuburilor s-a deformat si astfel s-a produs decolimarea. ... Este foarte greu de presupus prezumtia ta si in general cu ideea ca plasticul sa deformat nu sunt de acord. Cel mai probabil in dupa multiple incercari de colimare, ochii tai sau obisnuit sa "colimeze" imaginea creeand impresia ca ai reusit-o efectiv .... este un fenomem uzual care se intampla si la cei cu experienta mai multa. Nu de alta dar daca "plasticul" sa decolimat stand ... ar fi ceva atat de grav incat ai putea sa arunci linistit binoclul. A doua zi , ochii tai linistiti si calmi ..uita ca trebuie sa mai faca efortul de "colimare" si iti arata adevarul. Este motivul pentru care se recomanda (la recolimarea facuta in casa fara echipamente ajutatoare, altele decat ochii) ca procesul de recolimare sa tina mai multe zile ... cu ochi odihniti. Practic in acest moment ... se pare ca ai reusit sa il decolimezi binisor ... Cand un binoclu se decolimeaza, 99,9% din cazuri cel putin una din prisme se deplaseaza efectiv din blocajul cu chit...si aceasta deplasarea este imposibila a fi refacuta doar din suruburi. Pur si simplu recolimarea se face fara a umbla la suruburi ci doar realiiniind prisma / prismele cu pricina. Cel mai bine este sa incerci sa iei legatura ... mai direct si mai putin oficial cu cineva de la IOR care sa fie de acord sa il recolimeze.