----------------------------------- Adrian_D. 16 Apr 2018 17:26 Service binocluri si alte echipamente optice ----------------------------------- Salut. Nu am descoperit nimic relevant la cautarea pe forum (poate nu am folosit eu termenii de cautare corect) asa ca vin cu o intrebare. Exista pe undeva ( preferabil in Bucuresti) vreun fel de service sau o persoana care sa aiba echipamentele si experienta necesare sa rezolva contra-cost unele probleme la diverse echipamente optice? Cazul meu: Am un Celestron 20x80 adus acum vreo 5 ani din state, care ori a fost busit din fabrica ori scapat de persoana care mi l-a adus, cert este ca a ajuns la mine cu unele probleme de colimare (dubla foarte usor imaginea). Avand intrucatva experienta unor interventii asemanatoare pe alte agregate cu decolimari usoare am umblat pe la suruburi si am rezolvat problema intr-un mod multumitor, cel putin pentru moment. Dupa ceva timp in care n-am mai avut timp de umblat cu el si l-am lasat in repaos, m-am trezit ca a aparut din nou problema de colimare, de data asta intr-un mod diferit (o imagine mai sus decat cealata) si mult mai accentuat. Singura explicatie pe care-o pot gasi e ca in timp plasticul tuburilor s-a deformat si astfel s-a produs decolimarea. Incercand sa il ajustez la fel ca prima data m-am trezit ca e aproape imposibil sa mai ajung la rezultatul initial si a trebuit sa umblu si la cealata prisma, in momentul de fata reusind sa le dereglez pe amandoua. Pot sa continui sa-l stric dar ma intreb daca nu cumva exista vreun service sau cineva care se pricepe mai bine la asta si ma poate ajuta sa nu-l transform intr-un opritor de usa interesant tot incercand sa "repar" ce-am stricat si sa nu-l arunc de tot. Stiu ca pentru aparatele foto si obiective se mai gaseau "mesteri" prin oras, dar e un subiect despre care nu mai stiu nimic in ultima vreme. Va multumesc.