----------------------------------- saiph 20 Feb 2018 13:04 Upgrade montura Alt-Az ----------------------------------- Salutare. Ce mai faceti, ce mai invartiti? :) "Lumea! .. in jurul axei RA" ar putea fi un raspuns :lol: Dupa indelungi chinuri, in weekendul care a trecut, am reusit sa finalizez upgrade-ul la montura alt-az pe care mi-am luat-o asta-toamna. E o monturica destul de simpatica, incape in rucsac, nu-i foarte grea, usor de manevrat, tine instrumente de 4-5kg fara probleme, si e o alternativa placuta la AZ3 sau AZ4. Pe-aici e cunoscuta ca AZ5, sau mai bine ca clona de ES Twilight I; din aceea cu brat lateral, antrenare manuala, stiti? Gen Orion Versago, sau GSO SkyView, sau Vixen Porta? E, tot asa, doar ca un pic altfel :) Nu tratez aspectul "pret" aici - e discutabil, in functie de buzunarul fiecaruia. Poate parea un pic cam scumpa pt unii, sau "aproape moca" pt altii. Personal, ma situez cu un picior si jumatata in prima categorie. Seamana cu Vixen Porta, prin faptul ca bratul poate ajunge si in acea pozitie, daca se doreste, dar altfel se poate regla sa stea fie vertical, fie rabatat la 60 grade, prins in niste suruburi sfert de inch. Melcii de pe axe pot fi invartiti la nesfarsit (miscare 360), ceea ce mi se pare foarte tare, in comparatie cu AZ3-ul pe care l-am folosit cativa ani si cu ale carui limite ajunsesem sa ma obisnuiesc.. Dar destul despre generalitati, nu-i fac un review, ma voi referi la ce anume nu mi-a placut de a trebuit sa ii fac un "face-lift". Pai, in primul rand vibratiile. Cum o atingeam incepea sa cam batzaie cateva secunde. Bine, o parte se datorau si picioruselor trepiedului - odata montata pe trepiedul cu picioare de 2" nu s-a mai simtit asa penibil vibratia - doar vreo 2s. Dar totusi.. Asa ca m-am uitat dupa solutii de imbunatatire si se pare ca bratul, care are un decupaj destul de maricel (pt a-l face mai usor, banuiesc), contribuia din plin la situatia asta. Asa ca - sa-l umplem, zic. Dar pana acolo am mai facut cate una-alta. Spre exemplu: - am adaugat 4 gauri filetate si 4 suruburi sfert de inch (apropo, tari suruburi mai folosesc americanii astia - mult mai tari ca cele clasa 8.8 ale noastre; mai degraba spre clasa 10.8; imi fac griji acum din pricina bratului mai mult decat pt suruburi) - am inlocuit "robinetii" flexibili cu unii scurti si rigizi de EQ5 (erau extra, oricum; si ghici ce - chiar e spatiu acum in jurul monturii); - am inlocuit suruburile cu maner de la ambreiaje cu niste suruburi cu cap fluture M8 ("much better", ca sa citez dintr-o reclama); - am inlocuit saua Vixen initiala cu una custom care tine mai bine si nu mai amprenteaza sina (arata si un pic mai chic, cu bloculetele alea de bronz) - am reuns-o pe la angrenaje (bineinteles - mazga lipicioasa chinezeasca era la locul ei..) - i-am barbierit bosajele care sprijineau cheia inbus prinsa pe magnetii din decupajul in brat (bun un dremel la casa omului) - i-am umplut bratul ca sa scap de vibratii. Ca sa umplu bratul a trebuit sa masor si sa fac modelul unor placute care sa ia formele alea, pe care le-am obtinut prin taiere laser. Primele placute - pe care le-am montat ultimele, la vedere - sunt din plexiglas alb, de 3mm, mai mult pt aspect, dar sunt destul de groase, deci merg si pt ranforsare. Dar treaba grea a picat pe capul altor placute (mai mult sau mai putin) identice pe care le-am montat primele, si care sunt din sticlo-textolit de 5mm - destul de rezistente, cine a lucrat cu acest material stie despre ce vorbesc. Intre fiecare pereche de placute din senvis am uns cu un strat consistent de lipici cu intarire in 24h - e pastos initial si se usuca greu, desi nu devine la fel de dur ca Poxipolul. Bine, la o adica, daca masori bine si ai unde sa le faci, merg obtinute din prima, poate chiar o singura placa cu o forma ciudata, pe o masina de frezat in coordonate, cu comanda numerica. Bagi modelul 3D, scoti placa, montezi placa, te bucuri :D Acum nu mai vibreaza chiar asa tare, adica a scazut amplitudinea si de la 3s+ a scazut sub jumatate (cam 1.2s), iar asta dupa un bobarnac zdravan dat in tub sau brat sau piciorul trepiedului, cu puterea de marire pe la 200x. Cand actionez focuserul abia daca se simte ceva. Asta pe trepiedul original, ca odata montata pe trepiedul de AVX devin insesizabile vibratiile. Cu speranta ca contractia termica diferentiala nu-mi va rade in nas la prima iesire la stele, nu pot decat sa imi urez "pofta..." aaaa... adica "cer senin!" ;)