----------------------------------- raduM 03 Aug 2007 18:53 ----------------------------------- Romascanii au un termen pentru chestia asta>se cheamă "mișto" :lol: Asta înseamnă că, un model matematic poate să simuleze - măcar ca reproducere a imaginii (bine, Lulu, e un pleonasm 8) )- comportarea unui sistem. Așa, ceea ce vedem e reproducerea-cum -a avut-el chef-s-o numească, a autorului unui program de simulare pe calclator pentru Jupiter. ACOLO EXISTĂ ECUAȚII. Ia puneți ecuațiile alea, în loc de imagini... 8). Mai discutăm? :lol: Frumoase fapte ale tinereții mele... Când imaginile bântuiau visele și nu formulele care generează imagini... :lol: :lol: Eu nu văd acolo decât imagini produse de simulări spectaculoase. Dati-mi ecuațiile 8) .(nici pe alea nu le văd, dar le pot fredona pe ritmuri de Rachmaninov :lol: , dacă trebuie. Sau le pot pune într-o glossă :lol: ) Nu, pe bune. Simulările astea au rol de praf in ochi: domn'le, vezi că iese tot alb, stâlpul acela? păi dacă da, de ce mă mai întrebi de ce nu există stâlpi? Dacă ceea ce vedem în prezentările astea e o simulare, atunci oricât de diferită ar fi de realitate... este doar vina realității că nu se conformează. Abel: vorbesc serios. Simulările astea au rol mai mare decât ar putea cârcătoșenia noastră (inevitabilă) să imagineze. Adică, nimic. :wink: Voi dramatiza oleacă, în cele ce urmează. Din păcate, d-le D, scopul e BANUL. Cei care generează chestii de-astea nu urmăresc altceva. Doar să se ducă la vre-un .... și să--i spună: Mă frate grasule, uite, eu am simulat pă Jupiter si sunt tare. daca vrei mataluta, eu pun la tine nume pe placa de marmura, pentru 10&n dolari. Si esti si mataluta om, si eu om, si ne-ntelegem asa, ca oameni. ... ceva ne scapa aici, d-le D. Teamă mi-e că se scapă pe ei. :wink:Teamă mi-e că ne uităm la ei cum se scapă pe noi. Ehhh, asa e cand esti din ce in ce mai nedormit (acasă :D )