----------------------------------- Diana F 23 Iul 2017 23:00 Imagine dubla ----------------------------------- Sunt noua atat in forum, cat si in activitatile astronomice. Cred ca am inceput un pic " cu stangul" deoarece intampin o problema cu telescopul. Oricat am incercat sa o pseudo-auto-diagnostichez, trebuie sa recunosc ca sunt complet depasita. Problema este urmatoarea : cand folosesc ocularul mare vad imaginea usor dublata ( fara a fi colorata marginea ) , ex frunzele unui copac din apropiere . Cand folosesc ocularul mic imaginea se dubleaza in mod evident, de ex. aseara l-am vazut pe Saturn in dublu exemplar, unul stralucitor si unul mai palid . Daca misc focuserul, cele doua imagini se suprapun dar dispare claritatea. Ce pot sa fac ? Astept orice sfat sau parere avizata, sper doar sa nu fiu nevoita sa cumpar alt telescop .... Sunt constienta de faptul ca instrumentul este pentru amatori incepatori, totusi nu cred ca ceea ce am descris mai sus este normal. Datele tehnice si prezentarea : http://astromagazin.ro/telescoape-astronomice/3175-telescop-opticon-starrider-80400-eq.html