----------------------------------- zoth 19 Feb 2017 09:24 ----------------------------------- Cu placere :) Nu este singura solutie de rezolvare integrala a problemei, o alta solutie ar fi asferizarea lui R1 sau chiar R4 insa este dificila practic. Varianta cu lentila aditionala a fost testata cu succes de mine pe obiectivul IOR 110mm f/5,5. Despre optimizarea aberatiei de sfericitate la obiectivele acromate poti lectura topicul :http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=4873&postdays=0&postorder=asc&start=0 Tot acolo vei gasi si povestea obiectivului IOR 110mm. Da, cercurile negre din grafice reprezinta discul principal de difractie. Andi, simularea a cuprins urmatorii pasi: 1. am proiectat un obiectiv acromat de tip Baker cu specificatiile initiale de deschidere si focala ale lunetei lui Iulian. 2. am indus o subcorectie sferica prin modificarea R2 si R3 3. cu datele obtinute am introdus pe traseul optic o lentila aditionala pe care am optimizat-o astfel incat sa duca la un raspuns final asemanator cu al unui dublet acromat normal. Datele lentilei corectoare sunt: r1=-293mm, r2=-305,4mm, grosime axiala=6,5mm, diametrul activ pentru un camp de 1 grad=56,5mm iar materialul este BK7. Lentila este amplasata la 50mm in spatele obiectivului. Despre costuri nu ma pot pronunta la momentul de fata.