----------------------------------- iulian90 12 Feb 2017 19:33 Metode optice de masurare a curburii suprafetelor convexe ----------------------------------- Buna ziua tuturor. Am o mica dilema,in ceea ce priveste metoda de masurare a razei de curbura a suprafetelor convexe unei lentile. Stiu ca,cel mai usor si rapid mod de determinare a razei de curbura a unei lentile,este utilizand un sferometru,dar acest instrument se gaseste greu, este si scump . Mai stiu ca exista o metoda optica ,simpla,de masurare a razei de curbura (metoda Focault),dar care se rezuma la suprafete concave,in special la oglinzi,dar si la unele lentile care are cel putin,o suprafata concava (biconcava,menisc convergent,menisc divergent etc.),folosind lumina partial reflectata inapoi de aceasta. Exista vreo metoda optica,concreta, de masurare a razei de curbura si pentru suprafetele convexe ale unei lentile plan-convexe sau biconvexe ? Eu m-am gandit la o varianta a metodei Focault,in care lumina de la sursa punctiforma,sa treaca printr-un colimator (sistem convergent din doua obiective acromate) ,asezat in fata sursei de lumina ,la o anumita distanta,in asa fel,incat sa formeze un con de lumina incidenta,de lumgime L ,bine determinata,in calea caruia, sa fie asezata lentila a carei suprafete convexe urmeaza a fi masurata. Mai departe ,o mica parte din lumina incidenta ,este reflectata inapoi ,de suprafata convexa a lentilei, iar aceasta se aseaza in asa fel incat razele reflectate de suprafata convexa sa urmeze aproape acelasi drum,pe care a venit,formand un spot slab luminos pe un ecran asezat in imediata apropiere a orificiului sursei punctiforme de lumina. Mai apoi,se masoara distanta de la pozitia lentilei respective, la varful conului de lumina incidenta,unde formeaza un spot luminos incident (atunci cand nu este asezata ,in calea sa,lentila a carei suprafete se masoara),si care ar trebui sa fie chiar valoarea r ,a razei de curbura a suprafetei masurate, sau , masurand distanta d dintre lentila si colimator si facand un simplu calcul,in care sa se scada valoarea distantei d ,din valoarea lungimii L a conului de lumina incidenta,astfel afland valoarea r , a razei de curbura a suprafetei convexe a lentilei de masurat. O problema a acestei metode prezentate,este ca odata cu lumina reflectata de suprafata convexa masurata, o parte din lumina incidenta ,este reflectata si de cealalta suprafata opusa, a lentilei,in mediul interior al sticlei lentilei,este refractata apoi ,la trecerea de la mediul sticlei lentilei la mediul exterior (aer) si urmeaza aproximativ ,acelasi drum cu lumina reflecata de suprafata convexa masurata, formand un disc mai mare de lumina difuza pe ecran (lumina parazita). Este buna aceasta metoda de masurare ? Mai exista si alte variante de masurare a razei de curbura la suprafete convexe,mai precise decat aceasta ? Orice raspuns este bine venit. Multumesc anticipat. :)