----------------------------------- sorin renato 08 Ian 2017 15:24 Vreau un microscop!!!!!!! ----------------------------------- Dupa cum am scris, vreau un microscop! Dar nu il vreau pur si simplu, ci il vreau cum imi trebuie mie. Mai pe indelete, m-am apucat sa fac gravura mecanica, manuala, pe metal. Si intrucat ma apropii de momentul ala cand mainile imi vor fi prea scurte ca sa ma pot citi , trebuie sa recurg la ajutorul unui microscop. Ideal ar fi un microscop stereo, cu zoom, cu optica buna, avand in vedere ca e vorba de stat cateva ore pe zi cu ochii in el. Cum asa ceva e cam greu de gasit la noi, ma gandesc sa construiesc unul, dintr-un binocular si un obiectiv foto cu zoom. Mi-am construit singur scula de gravat, care e un mini-ciocan pneumatic, si compresorul de aer, ma rog , dintr-un compresor de frigider si o butelie de freon. Impreuna cu binocularul voi avea nevoie si de prisma aferenta, care cred ca e incorporata in corpul microscopului. Acuma' nu stiu daca bat campii si e posibil sa imi iasa ceva corect din ideea mea, asa ca ma adresez dumneavoastra , care va pricepeti la optica muuuuult mai bine decat mine, cu rugamintea de a ma indruma pe drumul cel bun! Multumesc anticipat! Sorin