----------------------------------- Mircea Pteancu 18 Noi 2016 23:13 ----------------------------------- ionut2 Nu am avut ocazia sa testez un asemenea binoclu. Acesta insa este clona binoclului Fujinon Mariner WPC-XL din care am unul in dotare ,poza in atasament. Tu ai privit printr-un binoclu ca cel pe care doresti sa-l achizitionezi ? Casuta pe care o vezi in poze ,cea cu punctul alb , este dispozitivul de proiectie. Binoclul iti prezinta in una din lunete imaginea unei cadran gradat de busola,iluminat la comanda. Comanda se da prin apasarea butonului de langa cel crestat unde se incarca bateriile. Campul vizual cu busola are un diametru mai mic decat cel din celalalt ocular. Acest lucru ,dimpreuna cu cadranul de busola prezent in permanenta in imagine m-a deranjat foarte tare la observatia astronomica. Nici macar Fujinon nu s-a obosit sa construiasca doua oculare diferite astfel incat imaginea sa aiba acelasi camp in ambele oculare. Ca atare , cadranul de busola si elementele optice care il proiectau in ocular au fost eliminate imediat. Deci binoclul meu nu mai este un Mariner WPC sau este unul ''modificat''. De asemenea as vrea sa atrag atentia la ceea ce este numit ''rubber armoring''. Eu banuiesc ca este pur si simplu vorba de un corp mono din plastic. Ma indoiesc ca l-au executat ca Fujinon din policarbonat ,un material din care se executa chiar si arme de foc. Diferenta dintre cele doua modele semnalate de Dbird o fi aceea ca busola se vede prin oculare diferite. Deci mai poate cineva sa-i acuze pe ''autori'' de plagiat !? Mircea