----------------------------------- iosif 13 Noi 2016 22:08 DSO 2 ----------------------------------- Razvan, mersi de apreciere, si recunosc ca multe am fost sfatuit de Emil Pera, si de alti colegi de pe forum. Recent am trecut la un nivel mai sus in sensul ca am facut un upgrade insemnat care consta in camera Atik 314L+, roata de filtre automata Starlight Xpress cu 7 pozitii pe 1,25, si filtre LRGB, Ha Astronomik. Astept vreme buna sa incep o alta abordare in astrofotografie, tot e pregatit pe montura si sa incep. Referitor la becurile de pe strada am avut de furca cu un bec care lumina exact spre telescop, a fost inlocuit cu led care si mai rau lumina, si dupa indelungi cugetari i-am venit de hac cu o scara, eu personal si i-am intrerupt firul de alimentare. Au mai venit cei de la Enel pentru resuscitare dar am avut grija tot cu scara sa fie adus in pozitie de hibernare pana la urmatoarea resuscitare. Am cumparat programul SGPro Sequence Generator care pare un program mai prietenos cu utilizatorul, am facut teste cu camera conectata, cu filtrele si roata conectate si am fost placut surprins sa vad cat de frumos lucreaza la secventa de imagini. Mai trebuie sa aprofundez cu plate solving sa se pozitioneze exact pe tinta la fiecare sesiune foto. Referitor la supravegherea monturi, am sistem de supraveghere si nu am probleme cu vreun cetatean care sa se rataceasca pe la mine in curte. In rest sa fie cer senin si timp pentru acest hoby, care e foarte captivant. Va doresc cer senin tuturor, si sa avem rezultate bune in astrofotografie. Iosif.