----------------------------------- URANUS7 28 Sep 2016 19:24 ----------------------------------- Va multumesc tuturor, Emil, Valy, Erwin, Ovidiu, Marius, pentru cuvintele frumoase de mai sus dar si pentru incurajarile dintotdeauna facute mie. Asa-i Emil, inainte de concurs stiam cu o buna aproximatie cam unde ma aflu in lista celor mai cunoscuti din categoria mea si aveam multa incredere in mine. :) Orice imagine are de spus "o poveste" dar modul in care o "spune" poate fi mai mult sau mai putin convingator, impresionant, dramatic. Interpretarile unei capturi pot fi trecute de catre procesator prin mai multe "nuante", daca dispune de experienta suficienta. Alegerea ii apartine si ... daca este fericita atunci are sanse mari sa "puncteze" in inima oricarui privitor. :) Un lucru foarte important as vrea sa-l spun tuturor membrilor astrofotografi de pe forum: oricine dintre voi ar putea obtine unul dintre premii la concursul anual IAPY. Nu glumesc deloc. Conditia este sa nu fiti nicidata multumiti de ceea ce ati obtinut si evident, sa va luptati cu voi insiva, cu inertia si comoditatea, scormonind dupa noi tehnici, cele mai potrivite capturilor, sa "simtiti" ce "vrea" imaginea bruta ca sa-si dezvaluie, in sfarsit, splendidele detalii si contraste in toata paleta permisa de captura. Sa va comparati mereu, cu multa severitate fata de sine, cu cei mai buni, astfel incat sa stiti foarte bine "unde va aflati" si sa experimentati mereu orice tehnica noua care ar putea sa ridice calitatea rezultatelor finale. Aici as vrea sa multumesc domnului Horatius care la momentele mele de inceput a avut amabilitatea sa-mi spuna mereu ca imaginile mele sunt slabe (explicand si de ce) gasind in mine acel "judecator" sever si trezindu-l din "somn" . Locul dansului l-a luat "judecatorul rau" si uite asa ... evident, nici acum nu sunt multumit de mine caci simt si cred mereu ca se poate mai mult. :) Mai este ceva: nu conteaza daca sunteti, unii dintre voi , prea tineri sau "prea batrani". Mintea sa va mearga si s-o exersati citind mereu si lucrand mult. In concluzie: vreau sa aud ca multi dintre cei care ma onoreaza citind aceste randuri au aplicat pentru IAPY - 2017. Ma refer evident si la Planetare dar si la DSO. Am vazut imagini ale celor care nu au castigat dar au intrat in lista scurta: nu mi s-au parut mai bune decat a unora de aici, dintre cei mai buni. Eu nu pot sa-mi explic cum puteti accepta ca un "mosh" ca mine sa aiba indrazneala sa aplice iar voi NU. De fapt pentru asta am si facut-o ... doar doar veti prinde curaj. :P Ia sa va vad. :) :) Toate cele bune si cer senin TUTUROR !!!