----------------------------------- Dbird 28 Sep 2016 08:15 ----------------------------------- Din cate imi aduc aminte, la binoclul cu zoom grupul de lentile care este inspre ochi este fix si nu se roteste, dar grupul de zoom efectiv plasat dedesupt spre prisme se roteste. Respectiv ultimile/ultima lentila /lentile se rotesc, cele ce sunt spre prisme. Acum cele de mai sus se intampla atunci cand actionam levierul de zoom. Dar daca rotim ocularul drept (de dioptrii) atunci la multe binocluri se roteste si grupul superior de lentile (cel in "contact" direct cu ochiul). Metoda ta ar cam elimina acest reglaj sau cel putin l-ar limita la o singura reglare (pe zero sa zicem). Apoi ar mai fi o observatie, respectiv nu vad de ce ti-ai face probleme cu zoom, caci este absolut falimentara utilizarea unui astfel de binoclu nu numai in astro dar si in terestru. Cel putin asa as spune eu, zoomul este in primul rand o capacana de marketing pentru incepatori sau cum mai zic eu "pacerea de a privi" - un parametru foarte interesant chiar daca este subiectiv per utilizator-este masiv stirbita de aceasta functie (zoom).