----------------------------------- sorini 27 Mai 2016 10:08 ----------------------------------- Poate fi offtopic, dar e legat de un aspect semnalat de Erwin, pe care l-am intalnit si eu dupa ce am devenit posesor de MTO11CA. Pt ca atunci cand l-am primit, la imaginile intra-extrafocus am intalnit acelasi fenomen cu inel oval care se rotea 90grd, am stat sa inteleg ce se intampla si (dintr-o nimereala) am constatat ca presiunea creata de inelul de fixare a oglinzii principale creeaza acest fenomen, asa incat l-am slabit pana doar sa atinga oglinda, fara sa o preseze pe inelul de reazem (din fata oglinzii). Evident ca acest aspect se refera in speta la MTO (catadioptric cu o constructie speciala) dar nu am crezut ca un inel gandit special pt fixare, cu puncte de presiune arcuite, poate duce la acest fenomen. Probabil ca pt destinatia initiala a obiectivului (teleobiectiv foto) nu reprezinta o problema, dar la transformarea in instrument astro era de neutilizat. Acum discul Airy se poate obtine (imposibil inainte) si este perfect rotund.