----------------------------------- jimao22 15 Mai 2016 19:37 ----------------------------------- Am revenit un pic la acest topic mai vechi, fiindca eram dator cu o lamurire vis-a-vis de focala rezultanta a opticii combinate de la luneta mea cu reducator de focala. Rezolvarea se face cel mai simplu folosind asa numitul "plate solving" sau rezolvarea astrometrica a unei poze. Aceasta operatiune face masuratoarea exacta a locului unde telescopul puncteaza cerul, prin folosirea unor metode de comparatie intre stelele ce se vad pe poza noastra fata de stelele dintr-un catalog stelar. In subsidiar, o astfel de rezolvare astrometrica ne da si marimea campului pozat de noi, in arcsecunde. Formula folosita pentru acest procedeu este urmatoarea (e o formula pe care ar trebui sa o stie sau sa stie la ce foloseste, orice astrofotograf, mai vechi sau in devenire): arcsec/pix = (pix size/focal length) * 206.3 Introducand poza in http://nova.astrometry.net/, am obtinut rezultatele din ferestra de mai jos. Programul e asa de bun incat calculeaza el singur rezolutia in arsec/pixel. Dupa cum se poate vedea, la poza respectiva, aceasta rezolutie era 3.08 arcsec/pixel. Marimea pixelului la camera mea (ATIK 314L+) este 6.45 um (microni). Deci focala rezultanta la set-up-ul format din Equinox cu FR-ul pe pozitia 66 (care s-a dovedit a fi de fapt distanta dintre senzor si lentila reducator-corectorului) este de 432 mm. Reducerea obtinuta este 432/500 = 0.86x.