----------------------------------- Erwin 15 Mai 2016 16:38 ----------------------------------- Da, eu am zis despre jocul mecanismului cu filet-piuliță. Practic șurubul are rolul melcului din mecanismele cu roată melcată așa că ar fi necesar un sistem similar de eliminarea jocului, cu un șurub cu vârf conic într-o parte și un mic rulment de presiune în partea cealaltă care stă pe un umăr al șurubului sau o piuliță fixă. Șurubul cu vârf conic se asigură în poziția de joc minim cu o contrapiuliță. Eu am folosit șaibe din polietilenă densă dar a rămas jocul din piuliță. Piulițele trebuie să fie și ele mai speciale, secționate și strânse cu un șurub transversal. Oricum ar fi, niciun mecanism în mișcare nu poate funcționa fără joc însă acesta trebuie redus la minimum. La observații vizuale se pot accepta și jocuri mai mari iar dacă instrumentul este puțin dezechilibrat momentul de inerție va asigura presiune pe un singur flanc al filetului dispărând acel "lag". Felicitări pentru ingeniozitate și mulțumiri pentru detalii!