----------------------------------- tavi 84 14 Mai 2016 08:06 ----------------------------------- Am apucat sa fac aseara teste comparative cu luneta TS,a carei obiectiv stiu ca este echilibrat si vad ca diferentele sunt de fapt mai mici decat credeam.Extrafocal,inele sunt colorate tot violet si la aceasta,un pic mai putin poate din cauza raportului focal mai lung sau poate si din cauza sferocromatismului mai pronuntat la cea Skywatcher care are un pic de subcorectie.Spatierea cu altceva e foarte dificila deoarece grosimea nu prea iese constanta la bucatele mici de ceva,in loc de un inel distantor care ocupa toata circumferinta.Un pic de aer sau praf si sunt vizibile simptomele cauzate de inclinarea lentilei de crown(asimetrie,coloratura asimetrica a imaginii de difractie).Nu prea pot face o evaluare consistenta a magnitudinii subcorectiei,bazandu-ma pe acele imagini alb-negru practic idealizate ale aspectelor intra si extrafocale.Focalizat,inelele de difractie in jurul unei stele nu par mai pronuntate la cea Skywatcher,insa nu am avut cum sa le folosesc pe amandoua in paralel,plimbandu-ma de la un ocular la altul,ci in reprize la vreo 10 minute distanta :roll: