----------------------------------- FlorinC 16 Apr 2016 00:05 ----------------------------------- Amreusit sa instalez Seben-ul si chiar sa vad pentru prima data Luna. Excelenta vedere am avut... Detaliile sunt Super... Maine am sa ii fac suportul ca sa pot face observatiile din picioare. Este obositor sa stai aplecat, iar masa pe care l-am pus, era una din plastic...care tremura din toate incheieturile. A fost mai greu cu alinierea cautatorului...Incerc maine pe zi sa le pun la punct. Observatia Lunii am facut-o cu ocularul PL 20mm. Am incercat si ocularul PL 6,5mm dar fara rezultat. Cineva mi-a recomandat sa ii scot lentila care ii mareste distanta focala si sa incerc asa...Ce parere aveti? Sa incerc? S-ar transforma intr-un Newton 150/600...??? Apropo...dispozitivul de frictiune, l-am rezolvat cu o bucata circulara de ebonita care se strange peste o bucata similara de cauciuc fixata pe peretele vertical...Poate o pantentez...Mi-a fost frica, ca o sa vibreze peretele vertical, dar l-am ranforsat cu o nervura perpendiculara...Greutatea telescopului este 3,6 kg, asa ca nu sunt probleme...e tapan. Am reusit sa fac pozele mai mici ( www.resize-photos.com ) si le atasez. Am sa ies din nou in seara asta.