----------------------------------- nobody 03 Apr 2016 17:07 ----------------------------------- @marcel jinca: Am exact acest model de telescop si m-am lovit de problema. Ideea este ca placa de baza (alba) se poate misca in lateral fata de tub. Ea calca pe o garnitura din plastic si se strange cu suruburile mari (pull) fata de tub. Daca telescopul a fost trantit tare sau toate suruburile mari au fost destranse (cel mai probabil) sau nu a fost centrat niciodata, atunci toata placa alba se descentreaza fata de tub si fata de corector. Daca sistemul este descentrat, la testul pe zi privit din fata telescopului, corectorul iti produce margini deformate, oricat ai incerca sa-l colimezi din suruburi. Adica atunci cand cercurile date de reflexiile multiple arata concentric, marginile apar deformate ca latime (asimetric), si invers. Solutia este sa strangi moderat suruburile mari, cat sa stea in pozitie, dar sa-ti permita sa o muti in lateral (cativa mm max) in timpul colimarii. O reglezi astfel, pe timp de zi, pana iti apar cercuri concentrice si marginile simetrice. Trebuie aranjata si garnitura de plastic sa nu stea stramb si sa nu iasa din locas (sare de la loc destul de usor cand sistemul e destrans). Apoi strangi mai tare toate suruburile, cu grija sa nu descentrezi placa alba si sa ramana fixa in pozitie. Cu sistemul asfel centrat, poti face usor colimarea finala a oglinzii principale. Important e sa nu destrangi mai mult de un punct, altfel risti sa descentrezi iar sistemul, si trebuie sa o iei de la capat cu toata procedura. Asta nu scrie in nici un manual, in afara de faptul sa nu destrangi mai mult de un susrub, dar daca desfaci complet tubul ar trebui sa-ti dai seama imediat cum e facut sistemul si care-i problema. Eu l-am desfacut. Problema se rezolva relativ simplu dupa ce o intelegi. In rest, daca ai un pic de grija, colimarea tine de ordinul anilor.