----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Apr 2016 22:57 ----------------------------------- Asta-seara la Arad nebulozitatea atmosferica a fost foarte accentuata. Totusi nu a fost un efort si risc prea mare sa mut telescopul Hind afara din garaj ,cale de vreo cinci metri. :lol: In alte parti ale cerului se vedeau deja nori asa ca am inceput ,drept incalzire ,cu Messier 37 care a prezentat multe stelute slabe in ocularul Plossl de 25mm la 50x. In centru se vedea steaua cea mai luminoasa a roiului , de culoare oranj iar spre Est se vedea o pseudo-stea dubla. Distributia stelelor in roi parea a fi relativ uniforma ,roiul ocupand un sfert din diametrul campului vizual deci aproximativ 15 minute de arc. La 83 x ,in ocularul Erfle 15mm , nu se vad considerabil mai multe stele dar stelele slabe se vad mai bine. M37 se vedea si in cautator si in binoclul 7x 50mm. Am cautat apoi spre Sud de Capella un asterism triunghiular avand in unul din colturi steaua dubla Psi /5 Aur.Aceasta stea dubla are o separatie mare de ordinul a cel putin 40 secunde , este o dubla inegala ca luminozitate a componentelor , a fost rezolvata foarte lejer la 50 x. Spre Vest de ea am gasit de fapt tinta cautata , roiul NGC 2281 ,un roi deschis pe care l-as numi ''dragut'' , ocupand un diametru de o optime din campul ocularului Erfle la 83 x deci aprox. cinci -sase minute de arc. Am numarat 14 stele vizibile cu privire directa. Cu privire indirecta se zarea un fel de nebulozitate , poate datorata stelelor nerezolvate din roi. NGC 2281 mi s-a parut ca are forma generala a literei grecesti ''lambda''. Cand am inceput sa caut NGC 1582 ,un roi stelar din Perseus , norii nu au mai asteptat si au dat navala pe tot cerul. A inceput sa bata si un vant furios care mi-a imprastiat foile prin gradinita si a rupt morisca ''psihedelica'' din vasul de beton pentru flori. Nu am fost in toane prea bune cand am intrat in casa. Morisca o repar dar sesiunea de observatii e gata pierduta... Macar am observat un obiect nou si stiu unde sa continui cautarea lui NGC 1582. Mircea