----------------------------------- jimao22 14 Feb 2016 14:41 ----------------------------------- Azi noapte, dupa o ploaie torentiala ca de vara ce a inceput pe la 10:00, s-a inseninat subit si am avut parte de un cer de exceptie! Asa ca fiind la observator, am facut testul mult asteptat. Rezultatul este cel scontat - in sensul ca in noua configuratie, am suficient backfocus ca sa pot focaliza corect la 66 (ce o insemna in definitiv cifra asta). Din pacate, nu am avut nici o tinta de camp larg pe care sa fac testele dorite (Pleiade, Orion si Runing Man, Rosette, Christmas Tree, altele), dar am probat pe niste campuri de galaxi destul de mari si totul e ok. In mod normal, ar fi trebuit sa fac niste teste de astrometrie, sa vad cat de mare e campul ocupat de pozele respective, si sa inteleg odata pentru totdeauna ce inseamna cifrele alea. Mai e timp, oricum. Ce nu imi place insa in configuratioa data este ghidajul, care nu e nici pe departe la fel de bun cum e cel prin OAG prin telescopul mare (si nu inteleg de ce, deoarece campul cu stelele de ghidaj este mult mai mare, iar miscarile eratice ale monturii ar trebui sa se traduca in aceasta situatie in miscari mai mici ale stelelor pozate|). In fine, cred ca e in regula acum, in ce priveste problema initiala ridicata.