----------------------------------- jimao22 11 Feb 2016 21:53 O problema ciudata ----------------------------------- Acum ceva vreme in urma, am schimbat de pe montura din observator, telescopul cu luneta. Luneta nu am mai scos-o de foarte mult timp la observatii si parca imi parea rau de ea sa stea si sa adune praf, mai ales ca pozele de wide-field sunt spectaculoase si mi se par mai usor de facut, d.p.d.v al ghidajului de exemplu. Mi-am pregatit din vreme luneta, careia i-am facut si ei motofocuser, adaptandu-i cel de-al doilea motoras pas-cu-pas de la Lunatico pe care-l aveam (pana acum faceam focusarea cu masca Bahtinov cu fire, manual) si de asemenea, mi-am pregatit reducator-corectorul de focala (RCF sa-i zicem) William Optics, pe care l-am cumparat acum vreo doi ani de la Sabin Fota si pe care nu-l folosisem niciodata pana acum. L-am pregatit, in sensul ca i-am facut pe strung o reductie, astfel incat sa am posibilitatea sa cuplez RCF-ul de roata de filtre. Ideea era ca acest traseu optic sa nu devina prea lung, RCF-ul avand o lungime destul de mare ( aprox 80 mm - fara barrelul de prindere in luneta), la care sa adauga roata de filtre, care are si ea 39 de mm. Am facut teste focalizand pe o stea puternica, prima data punand DOAR RCF-ul pe luneta. RCF-ul are reducere de focala variabila, intre x0.66 si x0.86, ceea ce-l face destul de interesant si versatil in situatia in care vrei sa ocupi cat mai bine in camp diverse obiecte ceresti avad marimi diferite. Testele (fara roata de filtre) au aratat ca in pozele de mai jos: - la x 0.86, aveam un back-focus de 36 mm, insuficient cat sa mai introduc in trenul optic roata de filtre care are 39 de mm grosime - la x 0.66, back-focus-ul a ajuns la 43 de mm, suficient sa intre aceeasi roata de filtre. Am introdus vesel roata de filtre la locul sau si - "minune" - nu am reusit nicidecum sa ajung in focus in situatia asta. Parea ca as mai avea nevoie sa "intru" cu focuserul in interiorul lunetei inca 2-3 mm ca sa pot focaliza decent. Ma oftic rau din cauza asta si nu inteleg logic, unde este problema. Ma oftic fiindca am facut cateva poze fara filtre la cateva corpuri ceresti neabordate de mine pana acum (de ex. Pleiadele) si mi-a placut mult de tot cum apar (pe de-o parte) si imi place si RCF-ul foarte mult, ca sa nu mai zic ca este de la Sabin si are si o valoare sentimentala mare (pe de alta parte). In plus am pierdut niste nopti grozave in ultima perioada, cu cer senin sticla si temparaturi mai mult decat decente (5 grade noaptea). Pozele facute le puteti vedea mai jos. Mi-am pus "of"-ul aici in speranta ca se va gasi cineva sa-mi dea vreun sfat sau cara sa ma faca sa inteleg ce imi scapa mie in toata povestea asta.