----------------------------------- Teo 11 Noi 2015 08:05 ----------------------------------- In mecanica cuantica, care face parte tot din fizica, am vazut in documentare prezentate pe Discovery, ca o particula poate exista in mai multe locuri deodata. Daca am suprapune o particula cu un punct din spatiul fizic, atunci coordonatele ar avea o infinitate de posibilitati. Energia este cea care ne determina sa ne punem intrebari. La fel ca si cea din topicul prezent. Inrosirea e relativa si de regula e data de dilatarea capilarelor prezente in periferie. Privit in spectrul UV s-ar putea sa ne innegrim. Totul este relativ si depinde de unde si cum privim realitatea. Spatiul este maleabil . Einstein a spus ca el poate fi curbat de gravitatie. Odata cu spatiul, orice punct continut in el, poate avea multiple posibilitati de existenta. Fara timp, nu prea putem defini traiectoria unui punct din spatiu. Traiectoria implica miscare, care se face in timp. Ce ne facem cu un punct lenes ? Poate punctul ar dori sa nu se miste niciodata de acolo. Si cred ca are aceasta libertate de alegere. Daca el e lenes, sau statornic, timpul, mediul inconjurator se pot misca in voie pe langa el. Daca spatiul si timpul se misca pe langa punct, atunci si el se misca relativ fata de ele chiar daca el crede ca sta pe loc. Saracul punct, ar dori sa nu isi schimbe cooronatele dar mediul incojurator o face. Daca punctul este solidar cu spatiul, atunci nu poate avea libertate de alegere. Cum se misca spatiul, se va misca si el. Miscarea, fara timp nu poate fi definita. Ca sa definim un punct solidar cu spatiul, trebuie sa fie solidar si cu timpul. Poate exista spatiul fara timp ? Dar timpul fara spatiu ? Ce e un punct ? Ce e timpul ? Ce e spatiul ? In Star Trek, exista notiunea de "continuum spatiu-timp". Probabil acest "continuum" este maleabil, deformabil si adaptabil la diverse conditii.