----------------------------------- CAdi 31 Oct 2015 15:51 ----------------------------------- Nobody ,ai putea sa te inscrii cu brio la ,,Rubrica Carcotasilor" ! :D Ma bucur ca imi ridici mingea la fileu. In primul rand nu este vorba de proiectile ,ci de rachete . Viteza de 13.6 km/s am luat-o in calcul ca fiind o viteza onorabila ca o nava spatiala sa se deplaseze fara probleme prin sistemul solar . Daca tot ai postat acele grafice , pe care vad ca nu le-ai studiat cu atentie din graficul al treilea se vede ca pentru orbita lui Marte ai nevoie de o franare de 0.9 Km/s iar pentru inscriere pe orbita Lunara de o franare de 0.7 km/s. Ca sa te ridici de pe suprafata lui Marte ai nevoie de o viteza de 4.1 Km/s iar de pe suprafata Lunii de 1.6km/s . Despre ce vorbim ? In al doilea rand ,nava nu fuge dupa planeta Marte ci va astepta planeta la intalnire asa cum am spus eu si 2SKY .Adica cel mai bine este sa lansezi o nava spatiala sa fie la intalnire atunci cand Marte va fi in opozitie cu Terra .Asta si pentru a face economie de combustibil. Nu in ultimul rand asa cum a spus si Erwin ,primul grafic iti poate arata ca Voyager 2 s-a folosit de campul gravitational al planetelor pe care le-a intalnit in cale pentru a-si mari viteza de croaziera. Nu contest ca actual exista nave si sonde care au o viteza mai mare de 13,6 km/s (cum este si cazul sondei New Horizons care a avut la lansare o viteza de 16 Km/s dar care a atins in final ,datorita accelerarilor, o viteza de 45 km/s) dar la ce bun,sa-si epuizeze combustibilul inainte de vreme ? Dar poate ca americanii au altfel de motoare care folosesc alt combustibil decat cel clasic in care se foloseste combustibil lichid ,sau folosesc alte principii de functionare decat cele cunoscute ? (cum ar fi motoare ionice sau propulsoare Hall)