----------------------------------- Dbird 26 Sep 2015 20:23 Manual de utilizare a binoclurilor ----------------------------------- " Manual de utilizare a binoclurilor De ce un manual de utilizare a binoclului? Pentru simplul motiv ca utilizarea acestui echipament pare a fi mai putin cunoscuta in viata noastra de zi cu zi. Spre surprinderea mea, multi dintre cunoscutii mei, in momentul in care au primit in mana un binoclu nu au stiut cum sa il foloseasca corect. Si nu cred ca este o rusine dat fiind ca aceste instrumente au fost de-a lungul timpului dedicate zonei militare respectiv foarte scumpe si relativ greu accesibile pentru publicul larg (cel putin in tara noastra). Timpurile s-au schimbat, si azi putem achizitiona un binoclu cu performante deosebite chiar la preturi accesibile. Chiar si pe forumurile de specialitate (cum este si acesta) cei mai “batrani” in optica uita adesea ca mai exista si tineri care trebuie sa inceapa cu primele notiuni, elementare poate, dar fara de care nu ar putea nici descoperi daca astronomia si optica este sau va fi o pasiune sau chiar un scop in viata, nici contrariul. Sa coboram din sferele inalte si deci sa oferim tuturor doritorilor un mic indrumar de utilizare a acestor echipamente interesante. Deci am achizitionat un binoclul, acum ce fac ? Probabil primul lucru ar fi fost sa citim instructiunile de utilizare din pachet. Aici apare din nou o surpriza. Majoritatea binoclurilor moderne au un mic flyer (unic si identic in felul lui, indiferent de modelul achizitionat) din care cel mai probabil nu intelegem nimic. Un motiv in plus pentru aceasta lucrare......" Download [url=http://www.hotfiles.ro/download/manual_de_utilizare_a_binoclurilor.pdf/1398127]"Manual de utilizare a binoclurilor" format pdf.