----------------------------------- C.Ovidiu 26 Aug 2015 10:04 ----------------------------------- Am gasit ieri la Dedeman 2 capace pentru miscare pe altitudine mai capata denumirea de side bearings. Aceste 2 discuri vor realiza miscarea pe altitudine a tubului au 18cm diametru le-am facut mulajul tublui pentru o fixare ferma, in interior am bagat o bucata de lemn pentru siguranta in caz la momentul securizari de tub. Sistemul e fix odata balasnsat asa ramane, voi insera apoi 2 arcuri de o parte si de alta pentru miscare mai precisa. Am renuntat la sistemul cradle pentru ca distruge vopseaua tubului, il zagrie de numa la fel si sistemul cu inele. Trebuia discurile de altitudine mai mari, se putea face si din placaj dar nu am avut resursele pentru a face asa ceva. Iar capacele de canalizare mai mari erau prea scumpe. Fac si eu cum pot cu resursele pe care le am la dispozitie. Montura va fi construita din brad, palul e prea greu, iar stejarul la fel, placa folosita va avea o grosime de 18mm. Va ramane o distanta de 15mm dintre tub si montura ca sa nu se zagrie tubul de marginea monturi, discurile de alt. se potrivesc perfect. Vad eu daca montura va fi din pal - brad mai e inca pana acolo.