----------------------------------- starbuck 10 Iun 2015 09:03 ----------------------------------- Legat de tubul optic, daca ai camera de ghidaj montata pe luneta cautatoare iar luneta cautatoare este montata pe tub atunci oricine care a vazut macar o data in viata lui cum arata un astfel de ansamblu isi da seama ca defectele de centrare ale tubului optic se adauga la cele ale monturii si influenteaza P.E.C. in mod diferit. P.E.C. este foarte important intr-adevar pentru tracking si este rezolvat numai partial de autoguiding. In nici un caz nu poate fi ignorat total daca vrei sa consideri performanta in autoguiding. Am detaliat foarte bine cazul in care erorile mecanice (calculul P.E.C.) nu pot fi corectate de autoguiding si cu acest fapt consider explicatiile incheiate. Citatele luate din context unde iti pica mai bine nu dovedesc nimic si le consider simpla pierdere de timp. Pune-ti aplicatia de autoguider la treaba si daca reusesti o singura expunere in mod RAW (preferabil daca se dispune de formatul asta, altfel e bine oricum) cu durata de 5 minute si sa postezi te rog imaginea (link de dropbox, filebox, etc) ca sa vad si eu datele din EXIF. Daca autoguidingul este bun atunci imaginea va fi pe masura. Poti poza o regiune de cer oarecare, nu conteaza, numai senin sa fie. La durata asta vor aparea stele chiar daca nu le vezi tu cu ochiul liber. Daca imaginea va fi buna atunci inseamna ca ai P.E.C-ul implementat. Daca nu poti seta sau face autoguiding cu o durata de minim 5 minute in conditii de seeing favorabil, atunci nu ai P.E.C. si in nici un caz nu poti vorbi de autoguiding de performanta. Cu ocazia asta iti vei cunoaste si tu mai bine aplicatia de baza pe care ai modificat-o numai pentru partea de comunicatie. Eu nu modific nici o aplicatie existenta ci imi fac aplicatia mea proprie de autoguiding de la zero. Daca ai fi facut si tu asa ai fi inteles de ce P.E.C. -ul este important. Pana una alta astept imaginea cu durata de 5 minute. Daca imi va placea imaginea respectiva iti voi dori succes. Pana atunci iti multumesc pentru prezentarea acestei aplicatii si tot ce iti pot spune este bafta in continuare. Nu faci asta pentru ca o cer eu ci pentru a demonstra tuturor ca aplicatia ta poate fi folosita. Daca esti de parere ca o aplicatie de autoguiding free nu trebuie sa ridice pretentii, atunci iti apreciez macar efortul de a o ne prezenta. Distractie placuta si numai bine !